Drukuj Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startowš 28 marzec Anieli, Sykstusa i Jana

Celem klubu jest:

·         propagowanie wśród młodzieży jak najszerszej wiedzy na temat Europy wspólnego dziedzictwa kulturowego

·         rozwijanie poczucia odpowiedzialności za pokój, obronę praw człowieka, bezpieczeństwa

·         zachęcanie odpowiednich instytucji do pomocy w szerzeniu informacji o

·         Europie, instytucjach Europejskich, integracji europejskiej, krajach członkowskich, Wspólnoty Europejskiej i Rady Europy.

Członkostwo w takich klubach ma charakter dobrowolny. Każdy z klubów powinien określić własne zasady działalności, nie będące w sprzeczności z zasadami podstawowymi. Ponadto każdy powinien mieć symbol oraz motto.

Zadaniem Klubu Europejskiego jest:

·         organizowanie konkursów dotyczących wiedzy na temat zjednoczonej europy

·         organizowanie spotkań informacyjnych

·         wymiana doświadczeń i wiedzy z innymi klubami europejskimi w kraju i za granicą

·         gromadzenie aktualnych informacji dotyczących wiedzy o Polsce i świecie

·         opracowanie własnych materiałów, szkoleniowych, biuletynów, gazetek szkolnych

·         organizowanie i obchodzenie Dnia Europy

Wymienione wyżej zadania Klubów Europejskich mają posłużyć jako przykład działalności takich ośrodków. Dalsza inicjatywa w tym zakresie powinna należeć zarówno do uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Kluby Europejskie powinny być miejscem spotkań młodzieży pewnego rodzaju kółkami zainteresowań. Udział w nich ma się wiązać nie tylko ze zdobyciem wiedzy, ale też z możliwością poznania świata nawiązania interesujących kontaktów, a także zdobycia ciekawych doświadczeń.

Szkolny Klub Europejski otwarty jest dla wszystkich. Spotkania odbywają się w sali 42 w soboty na 5 godzinie lekcyjnej. Spotkania prowadzone są przez pana prof. Piotra Ziuziakowskiego. Osoby, które chcą zapisać się do Szkolnego Klubu Europejskiego mogą skontaktować się z panią prof Małgorzatą Karbownik, panią prof. Aleksandrą Katą-Majchrowską i z panem prof. Piotrem Ziuziakowskim.

Dzień europejski

Zajęcia z edukacji europejskiej były przygotowane metodą projektu tzn. klasy miały podany temat, który brzmiał „Dzień Europejski w szkole” i zadaniem klasy było: wybór kraju, który chcą zaprezentować oraz forma tej prezentacji. Każda klasa samodzielnie gromadziła materiały na temat danego kraju, a następnie poszczególne grupy osób z klasy przygotowywały ekspozycje w klasopracowni oraz różne formy prezentacji artystycznej. Uczniowie mieli całkowitą dowolność w doborze treści dotyczących danego kraju. Samodzielnie też przygotowywali prezentację artystyczną. Temat podejmowany był często na lekcjach wychowawczych. Dużo czasu poświęcili też uczniowie poza zajęciami na przygotowanie prezentacji. Szczególne ożywienie nastąpiło w dwa tygodnie przed prezentacją, ponieważ okazało się, że w ostatnim tygodniu trzy dni są wolne od zajęć.

W dniu 5 maja 2001 r. odbyła się prezentacja projektu „Dzień Europejski w szkole”. Zajęcia w tym dniu miały szczególny charakter, były one prowadzone przez uczniów. W ciągu pierwszych trzech godzin lekcyjnych odbywała się prezentacja krajów europejskich w klasopracowniach. Były tam przedstawiane ekspozycje dotyczące danego kraju, a także najciekawsze informacje z nim związane. Niektóre klasy przygotowały potrawy charakterystyczne dla danego kraju, którymi częstowano przychodzące osoby. Jednak prawdziwy popis artystyczny można było zobaczyć od godziny 11:00. Każda kolejna klasa, która przedstawiała swoje państwo, zadziwiała czymś nowym. Uczniowie prowadzili konkursy, zachęcając wszystkich do udziału skromnymi upominkami, rozdawali pamiątki, częstowali potrawami. W czasie tej imprezy śpiewano, tańczono, przedstawiano informacje, ekspozycje artystyczne, prowadzono quizy, mówiono wiersze w języku polskim jak i w obcych, znalazło się też dużo humoru, co ożywiało atmosferę.

W projekcie wzięło udział 21 klas. Temat okazał się bardzo interesujący i wszystkie klasy, które w dniu 5 maja były w szkole, były zaangażowane, a nawet dwie klasy tj. II L.T. a oraz grupa dziewcząt z II L.T.b nie mające w sobotę zajęć, zgłosiły chęć aktywnego uczestniczenia w projekcie. Poniżej przedstawiamy, jakie klasy wzięły udział w projekcie:

I L.O.a - Niemcy

I L.O.b - Austria

I L.T.a  i  I L.T.b - Wielka Brytania

I L.T.C, I T.C., I L.E.A, IV T.C., II T.C. - elementy scenografii

I L.Z.m - Irlandia

II L.E.a - Francja

II L.E.b - Szwajcaria

II L.T.a - Szwecja

III L.E.a - Holandia

III L.E.c - Włochy

III L.H. - Hiszpania

III T.C. - Polska

III L.E.b - Rosja

I L.E.c i IV T.E. - Grecja

I L.E.b - chór

Naszą "Małą Ojczyznę" przedstawiła klasa III T.C. Była to prezentacja bardzo autentyczna i chyba wszystkich ujmująca za serce. . Gdybyśmy mieli przyznawać miejsca, to pierwsze zajęłaby klasa I L.Z.m. która do końca nie chciała zdradzić żadnej informacji na temat swojej prezentacji.
Impreza była sponsorowana przez Centrum Informacji Europejskiej, Fundacje im. Roberta Schumana oraz Goethe Jnstitut w Warszawie. Dla wszystkich zaangażowanych uczniów były pamiątki w formie zakładek, długopisów oraz książek.
          Ten dwugodzinny pokaz na sali gimnastycznej nie był nudnym wysłuchiwaniem informacji, ale prawdziwym widowiskiem, w którym młodzież pokazała swoje talenty i w którym wzięła udział większość naszej szkoły.
           Wspaniała zabawa o walorach edukacyjnych zakończona została przez vicedyrektora ZSZ nr i Piotra Ziuziakowskiego, który podziękował autorce i realizatorce pomysłu Aleksandrze Kata-Majchrowskiej ( nauczycielce języka niemieckiego ) a także nauczycielom, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu i młodzieży aktywnie uczestniczącej w imprezie.

Publiczność - uczniowie szkoły i goście

Pan Dyrektor Piotr Ziuziakowski podsumowuje Dzień Europejski

Organizatorka Dnia Europejskiego - pani Aleksandra Kata-Majchrowska

II Spotkania Europejskie