Oficjalna strona Zespołu Szkół‚ Ponadgimnazjalnych nr 1 w Opocznie
Drukuj Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startowš 29 marzec Wiktoryna, Helmuta i Eustachego 

UCZNIOWIE SZKOŁY


§71
Zasady rekrutacji określa Regulamin rekrutacji opracowany przez dyrektora szkoły.

§72
1. przyjęcie do klasy pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej mogą ubiegać się absolwenci gimnazjum posiadający nieprzekroczony 18 rok życia.
2. Dodatkowym warunkiem przyjęcia do klasy pierwszej technikum i zasadniczej szkoły zawodowej jest odpowiedni do wykonywania przyszłego zawodu stan zdrowia potwierdzony świadectwem wykonania badań profilaktycznych.

§73
1. Uczeń zasadniczej szkoły zawodowej może mieć status "uczeń" lub "pracownik młodociany".
2. "Uczeń" odbywa praktyczną naukę zawodu w zakładzie pracy, z którym Zespół Szkół zawarł umowę o praktyczną naukę zawodu.
3. "Pracownik młodociany" realizuje praktyczną naukę zawodu na podstawie umowy między nim a zakładem pracy. Treść umowy nie może być sprzeczna z przepisami Kodeksu pracy dotyczącymi zatrudnienia młodocianych. Kopia umowy musi być dołączona do dokumentów ucznia.
4. "Pracownik młodociany"" jest przyjęty do zasadniczej szkoły zawodowej na podstawie zaświadczenia zakładu pracy o przyjęciu go na praktyczną naukę zawodu na cały cykl kształcenia.
5. Organizacją naboru zajmuje się zakład pracy zawierający z "pracownikiem młodocianym" umowę o praktyczną naukę zawodu.

§74
Do liceum, technikum oraz zasadniczej szkoły zawodowej uczniowie uczęszczają nie dłużej niż do ukończenia 22 roku życia.

§75
1. Warunkiem przyjęcia do klasy pierwszej technikum uzupełniającego dla dorosłych jest ukończenie przez kandydata zasadniczej szkoły zawodowej o wymaganym w danym typie technikum zawodzie oraz odpowiedni stan zdrowia potwierdzony świadectwem lekarskim.
2. Rekrutacja kandydatów do technikum uzupełniającego dla dorosłych – rozmowa kwalifikacyjna lub egzamin wstepny (wg decyzji Szkolnej Komisji Rekrutacyjno – Kwalifikacyjnej) odbywa się w terminach ustalonych przez Kuratora Oświaty.

§76
1. Uczeń ma prawo do:
  1) właściwie zorganizowanego procesu kształcenia zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej, a w procesie kształcenia praktycznego przy zachowaniu wymogów bhp,
  2) opieki zarówno podczas lekcji, jak i podczas przerw międzylekcyjnych,
  3) zapoznania się z programem nauczania, jego treścią, celem i stawianymi wymogami,
  4) zapoznania się ze Statutem, Przedmiotowymi systemami oceniania, Szkolnym programem wychowawczym, Szkolnym programem profilaktyki oraz innymi obowiązującymi regulaminami, procedurami i dokumentami,
  5) uczestniczenia w planowaniu pracy wychowawczej zespołu klasowego,
  6) poszanowania jego godności i ochronę przed wszelkimi formami przemocy fizycznej bądź psychicznej,
  7) życzliwego, podmiotowego traktowania w procesie dydaktyczno - wychowawczym,
  8) swobody wyrażania myśli i przekonań w szczególności dotyczących życia Szkoły, a także światopoglądowych i religijnych – jeżeli nie narusza tym dobra innych osób,
  9) rozwijania zainteresowań, zdolności i talentów,
  10) sprawiedliwej, obiektywnej i jawnej oceny,
  11) pomocy w przygotowaniu do konkursów i olimpiad przedmiotowych,
  12) pomocy w przypadku trudności w nauce,
  13) korzystania z poradnictwa psychologicznego, pedagogicznego i zawodowego,
  14) korzystania z pomieszczeń szkolnych, sprzętu, środków dydaktycznych, księgozbioru Biblioteki i Multimedialnego Centrum Informacyjnego,
  15) korzystania z opieki pielęgniarskiej na terenie Zespołu Szkół,
  16) bycia wybieranym i brania udziału w wyborach do Samorządu Szkolnego,
  17) wywierania wpływu na życie Szkoły poprzez działalność samorządową oraz zrzeszenie się w organizacjach działających w Zespole Szkół,
  18) udziału w organizowanych formach działalności kulturalnej, sportowej i rozrywkowej oraz uczestnictwa w organizowanych formach wypoczynku i rekreacji,
  19) zwolnienia z ćwiczeń na lekcjach wychowania fizycznego i z pracy przy komputerze na zajęciach informatyki i technologii informacyjnej na zasadach określonych w §102,
  20) odmówienia odpowiedzi ustnej i niepisania niezapowiedzianej kartkówki, jeżeli jego numer w dzienniku został wylosowany jako „szczęśliwy numerek” oraz w innych szczególnych sytuacjach na wniosek wychowawcy klasy, np. przygotowanie do olimpiady.
2. Uczeń może uzyskać pomoc polegającą na:
  1) ograniczeniu wymagań programowych z przedmiotów ogólnokształcących na zasadach określonych w §101,
  2) interwencji wychowawcy, Dyrektora Zespołu Szkół w instytucjach samorządowych stosownych dla miejsca zamieszkania ucznia, w przypadku zdarzeń losowych (śmierci jednego, obu rodziców lub opiekunów),
  3) udzielenia pomocy materialnej w ramach posiadanych środków z funduszy stypendialnych Zespołu Szkół, TPD, Rady Rodziców, jeżeli posiada szczególnie trudne warunki materialne.
3. Uczeń może złożyć odwołanie w formie pisemnej lub ustnej do wychowawcy klasy, Dyrektora Zespołu Szkół lub organu prowadzącego Szkołę, jeżeli nie są przestrzegane jego prawa.
4. W stosunku do uczniów znajdujących się w trudnych sytuacjach oraz nieprzestrzegających zasad regulaminu stosowane są odrębne procedury.

§77
Uczniom (słuchaczom) nie wolno:
1. przebywać w Szkole pod wpływem alkoholu, narkotyków i innych środków o podobnym działaniu,
2. wnosić na teren Szkoły alkoholu, narkotyków i innych środków o podobnym działaniu,
3. wnosić na teren Szkoły przedmiotów i substancji zagrażających zdrowiu i życiu,
4. wychodzić poza teren budynku szkoły(teren Szkoły) w czasie trwania planowych zajęć,
5. spożywać posiłków i napojów w czasie zajęć dydaktycznych,
6. rejestrować przy pomocy urządzeń technicznych obrazów i dźwięków bez wiedzy i zgody zainteresowanych,
7. korzystać w czasie lekcji z niedozwolonych przez nauczyciela pomocy,
8. przeszkadzać w prowadzeniu zajęć lekcyjnych, a fakt zachowania ucznia odbiegający od obowiązujących w Szkole norm powinien być odnotowany w dzienniku i znaleźć odzwierciedlenie w ocenie zachowania,
9. opuszczać zajęć edukacyjnych bez usprawiedliwienia,
10. zapraszać obcych osób do Szkoły,
11. palić papierosów na terenie Szkoły,
12. przebywać na terenie budynku szkolnego i terenu szkolngo poza godzinami planowych i doraźnych zajęć ucznia organizowanych przez szkołę ( z wyjątkiem pobytu na zewnętrznym szkolnym boisku i przestrzeganiu zasad bezpiecznego użytkowania urządzeń i sprzętu sportowego)
13. Proponuję wymienić część czynności wyszczególnionych w § 91 oraz uwzględnić czynności polegające na demoralizacji określone w §4 ustawy o postępowaniu w sprawie nieletnich.

§78
1. Obowiązkiem uczniów (słuchaczy) jest uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych i życiu Szkoły.
2. Uczeń (słuchacz) powinien być do lekcji przygotowany i aktywnie w nich uczestniczyć oraz osiągać wyniki w nauce adekwatne do swoich możliwości intelektualnych.
3. Uczeń (słuchacz) ma obowiązek posiadać dzienniczek ucznia z ponumerowanymi stronami w każdym dniu obecności w Szkole.

§79
1. Każdy uczeń (słuchacz) ma obowiązek przestrzegać postanowień Statutu w sprawie usprawiedliwiania nieobecności na zajęciach edukacyjnych.
2. Każda nieobecność ucznia (słuchacza) na zajęciach musi być zakwalifikowana przez wychowawcę klasy do godzin usprawiedliwionych lub nieusprawiedliwionych.
3. Usprawiedliwiona nieobecność ucznia może być spowodowana chorobą lub ważną przyczyną losową.
4. Podstawą usprawiedliwienia nieobecności jest:
  1) kontakt rodzica (prawnego opiekuna) z wychowawcą klasy potwierdzony wpisem do dziennika lekcyjnego i podpisem rodzica na stronach “notatki”,
  2) pisemny wniosek rodzica (prawnych opiekunów) w dzienniczku ucznia,
  3) pisemne oświadczenie pełnoletniego ucznia (słuchacza) w dzienniczku ucznia,
  4) zaświadczenie urzędowe lub zaświadczenie lekarskie potwierdzone pieczęcią i podpisem.
5. Każdorazowo wychowawca klasy decyduje, czy przedstawiony powód jest istotny i może być uwzględniony jako przyczyna nieobecności.
6. Wychowawca ma prawo odmówić usprawiedliwienia nieobecności ucznia, jeżeli w usprawiedliwieniu podana jest inna przyczyna niż wymieniona w ustępie 3.
7. Każde usprawiedliwienie powinno być przedstawione wychowawcy na najbliższej godzinie wychowawczej po powrocie do szkoły po nieobecności. Po tym terminie usprawiedliwienia nie będą honorowane.
8. Wychowawca nie będzie usprawiedliwiał pojedynczych godzin za wyjątkiem początkowych lub ostatnich.
9. Uczeń (słuchacz) ma obowiązek punktualnie przychodzić na każdą godzinę lekcyjną.
10. Zwolnienie służbowe ucznia przez Dyrektora, wychowawcę lub nauczyciela powinno być odnotowane w dzienniku i potwierdzone podpisem.
11. Zwolnienia uczniów z lekcji udziela wychowawca klasy lub dyrekcja na prośbę rodziców, pełnoletniego ucznia (słuchacza) wpisaną do dzienniczka ucznia.
12. Wychowawca ma prawo zwolnić ucznia z części zajęć w danym dniu w sytuacjach nagłych (losowych) na telefoniczną prośbę rodzica (prawnego opiekuna). W takiej sytuacji, uczeń przynosi wychowawcy klasy, pisemne usprawiedliwienie od rodziców w pierwszym dniu po powrocie do szkoły.
13. Po samowolnym opuszczeniu lekcji usprawiedliwienia nie będą honorowane.
14. Obowiązkiem wychowawcy jest miesięczne rozliczenie frekwencji swoich wychowanków (do 10 dnia kolejnego miesiąca).
15. W przypadku frekwencji ucznia 50% - 75% na zajęciach edukacyjnych danego przedmiotu w semestrze (licząc łącznie godziny usprawiedliwione i nieusprawiedliwione) nauczyciel ma prawo przeprowadzić pisemny sprawdzian frekwencyjny z materiału programowego na miesiąc przed końcem semestru.
16. Dyrektor Szkoły ma prawo zawiadomić Sąd Rodzinny, jeżeli uczeń systematycznie nie uczęszcza na zajęcia dydaktyczne, a tym samym nie realizuje prawidłowo obowiązku nauki/obowiązku szkolnego.
17. Ustala się następujące zapisy w dzienniku lekcyjnym dotyczące frekwencji uczniów (słuchaczy):
  1) - uczeń nieobecny,
  2) S uczeń spóźniony,
  3) zw uczeń zwolniony,
  4) ob uczeń obecny na lekcji (po wcześniejszej nieobecności na poszczególnych lekcjach w danym dniu),
  5) zawody uczeń na zawodach,
  6) konkurs uczeń na konkursie, potwierdzone
  7) olimpiada uczeń na olimpiadzie, podpisem opiekuna
  8) wolontariat uczeń pełni rolę wolontariusza,
  9) linia pozioma nieobecność usprawiedliwiona, potwierdzona parafką wychowawcy,
  10) N nieobecność nieusprawiedliwiona – wpis kolorem
czerwonym.
  11) Wpisy z punktów od 1 do 9 powinny być dokonane długopisem koloru niebieskiego lub czarnego.


§80
1. Każdy uczeń (słuchacz) ma obowiązek przestrzegać postanowień Statutu w sprawie stroju oraz schludnego wyglądu.
2. Strój ucznia powinien być dostosowany do następujących ustaleń:
  1) w doborze ubioru, rodzaju fryzury, biżuterii należy zachować umiar pamiętając, że szkoła jest miejscem pracy,
  2) w Szkole obowiązuje strój estetyczny, stonowany kolorystycznie bez ekstrawaganckich dodatków,
  3) strój ucznia nie może eksponować odkrytych ramion, pleców, brzucha, głębokich dekoltów,
  4) zakazuje się stosowania wyzywającego makijażu i manicure, układania ekstrawaganckich fryzur, kolczykowania ciała (oprócz ucha u dziewcząt), noszenia gadżetów militarnych, manifestowania przynależności do subkultur młodzieżowych,
  5) uczeń obowiązany jest zmieniać obuwie na terenie Szkoły.
3. Uczniowie poszczególnych klas mogą w porozumieniu z rodzicami, wychowawcą i Dyrektorem Szkoły ustalić jednolity dla wszystkich strój codzienny.
4. Każdy uczeń ma obowiązek nosić strój galowy w czasie:
  1) uroczystości szkolnych wynikających z Ceremoniału szkolnego,
  2) grupowych lub indywidualnych wyjść poza teren Szkoły, jeżeli jest jej reprezentantem,
  3) imprez okolicznościowych, jeżeli taką decyzję podejmie wychowawca klasy.
5. Przez strój galowy należy rozumieć:
  1) dla dziewcząt – ciemna spódnica (spodnie) i biała bluzka lub ciemny kostium,
  2) dla chłopców – ciemne spodnie i biała koszula lub garnitur.

§81
1. Każdy uczeń (słuchacz) ma obowiązek przestrzegać postanowień Statutu w sprawie warunków korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych.
2. Uczniom (słuchaczom) nie wolno używać w żadnej formie telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych oraz korzystać ze Szkolnego Centrum Multimedialnego podczas zajęć lekcyjnych.
3. W sytuacjach nagłych informacje przekazywane są za pośrednictwem sekretariatu Szkoły.
4. Dopuszcza się korzystanie z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych w czasie przerw międzylekcyjnych oraz w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych.
5. Uczniowie (słuchacze) mogą korzystać ze Szkolnego Centrum Multimedialnego w godzinach pracy Biblioteki szkolnej.

§82
1. Każdy uczeń (słuchacz) ma obowiązek przestrzegać postanowień Statutu w sprawie zachowania wobec pracowników Szkoły i innych uczniów.
2. Uczeń ma obowiązek:
  1) przestrzegać zasady kultury współżycia,
  2) szanować godność drugiego człowieka oraz unikać form przemocy fizycznej i psychicznej,
  3) ponosić odpowiedzialność za własne życie, zdrowie oraz chronić życie i zdrowie innych ludzi,
  4) dbać o kulturę i czystość języka,
  5) szanować własność osobistą innych ludzi.

§83
Ponadto uczeń ma obowiązek:
1. przestrzegać postanowień zawartych w Statucie zespołu szkół, w regulaminach samorządu uczniowskiego, pracowni szkolnych, warsztatów szkoleniowych, pobytu ucznia w szkole,dyskotek szkolnyh, studniówek, wycieczek i innych imprez krajoznawczo – turystycznych, itp.
2. szanować symbole narodowe /godło, hymn, flagę/ oraz symbole Szkoły,
3. godnie reprezentować Szkołę,
4. dbać o higienę osobistą,
5. dbać o porządek i higienę pomieszczeń szkolnych oraz wyposażenie Szkoły.

§84
W ostatnim tygodniu nauki uczeń kończący edukację w zespole szkół ma obowiązek rozliczyć się ze szkołą. Potwierdzeniem rozliczenia jest wypełniona karta obiegowa.

§85
Uczeń może otrzymać nagrodę za:
1. bardzo dobre i dobre wyniki w nauce przy co najmniej bardzo dobrej ocenie z zachowania,
2. wybitne osiągnięcia w konkursach, olimpiadach przedmiotowych i imprezach sportowych,
3. nienaganną frekwencję (100% obecności),
4. wzorową działalność na rzecz Szkoły,
5. wzorową działalność w organizacjach szkolnych.

§86
1. Na wniosek wychowawcy klasy, Dyrektora Zespołu Szkół, innych nauczycieli, pracodawców oraz opiekunów praktycznej nauki zawodu lub Samorządu Uczniowskiego uczeń może być nagrodzony:
  1) ustną lub pisemną pochwałą wychowawcy klasy lub Dyrektora Szkoły,
  2) dyplomem,
  3) listem gratulacyjnym,
  4) wpisem do Kroniki szkoły za bieżące osiągnięcia,
  5) wpisem do Księgi wyróżnionych absolwentów,
  6) nagrodą książkową,
  7) nagrodą rzeczową,
  8) nagrodą specjalną.
2. Rada Pedagogiczna może ustalić odznakę dla uczniów wyróżniających się i określić tryb jej przyznawania. Odznaka może być również ustanowiona przez organ prowadzący Szkołę.

§87
Uczeń może otrzymać:
1. pomoc materialną o charakterze socjalnym,
2. pomoc materialną o charakterze motywacyjnym za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe,
3. stypendium Ministra Edukacji Narodowej dla wybitnie uzdolnionych uczniów,
4. stypendium Premiera Rządu RP.

§88
Na wniosek wychowawcy klasy, Dyrektora Zespołu Szkół, nauczycieli, innego ucznia, Samorządu Uczniowskiego lub innych osób uczeń może być ukarany:
1. ustną lub pisemną naganą wychowawcy lub Dyrektora Zespołu Szkół,
2. przeniesieniem do innej klasy lub szkoły,
3. zakazem udziału w wycieczce klasowej, zajęciach wyjazdowych lub organizowanych na terenie szkoły zajęciach nieobowiązkowych np. dyskotece,
4. skreśleniem z listy uczniów.

§89
1. W przypadku szczególnego naruszania obowiązków ucznia Dyrektor Szkoły na wniosek wychowawcy klasy, nauczycieli, innego ucznia lub innych osób wdraża postępowanie wyjaśniające z udziałem Samorządu Uczniowskiego.
2. Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego Dyrektor może wprowadzić sprawę na posiedzenie Rady Pedagogicznej.

§90
1. Rodzice lub prawni opiekunowie ucznia powinni być poinformowani, w formie pisemnej, o naruszeniu dyscypliny a także o wymierzonej uczniowi karze wymienionej w §88 w ciągu 3 dni od daty podjęcia decyzji.
2. Uczniowi, jego rodzicom lub prawnym opiekunom przysługuje w ciągu siedmiu dni od daty udzielenia kary (nagany) odwołanie w formie pisemnej do Dyrektora Zespołu Szkół.
3. Odwołanie wniesione przez osobę nieuprawnioną lub po terminie pozostawia się bez rozpoznania.
4. Dyrektor Zespołu Szkół przedstawia odwołanie Radzie Pedagogicznej na posiedzeniu plenarnym w terminie nie dłuższym niż 14 dni.
5. Rada Pedagogiczna po zapoznaniu się z treścią odwołania i przeanalizowaniu argumentów podejmuje powtórną decyzję. Dyrektor Zespołu Szkół informuje w ciągu 3 dni pisemnie rodziców lub prawnych opiekunów o podjętej decyzji.

§91
Uczeń może być skreślony z listy uczniów, jeżeli:
1. popełnił wykroczenie przeciwko prawu i został uznany za winnego przez organy wymiaru sprawiedliwości,
2. zachował się w sposób demoralizujący bądź agresywny, zagrażający zdrowiu lub życiu innych osób,
3. świadomie zniszczył mienie szkolne,
4. dopuścił się czynów łamiących prawo np. kradzież, wymuszenie, zastraszenie,
5. przebywał na terenie Szkoły w stanie wskazującym na spożycie alkoholu,
6. używał jakichkolwiek środków odurzających albo wnosił je na teren Szkoły,
7. stworzył sytuację zagrożenia publicznego, np. fałszywy alarm o podłożeniu bomby,
8. zniesławił szkołę, np. na stronie internetowej,
9. sfałszował dokumenty szkolne,
10. swoim zachowaniem systematycznie naruszał postanowienia §78 - §84 Statutu Zespołu Szkół, miał demoralizujący wpływ na otoczenie, a podejmowane przez nauczycieli i instruktorów praktycznej nauki zawodu działania wychowawcze nie przynosiły zmiany jego postawy,
11. samowolnym zachowaniem naruszył przepisy bezpieczeństwa obowiązujące w miejscu odbywania zajęć praktycznych, czym spowodował narażenie zdrowia lub życia innych osób,
12. został skreślony z praktycznej nauki zawodu i w ciągu dwóch miesięcy nie podjął nauki w innym zakładzie pracy,
13. nie uzyskał pozytywnej oceny okresowej lub rocznej z praktycznej nauki zawodu,
14. opuścił więcej niż 50% zajęć lekcyjnych lub praktycznych, a podstawa usprawiedliwienia nieobecności okazała się fałszywa lub została uznana za niewystarczającą przez Radę Pedagogiczną,
15. nie zgłosił się i nie rozpoczął zajęć w nowym roku szkolnym po upływie 30 dni od daty ich rozpoczęcia,
16. Szkoła nie może zapewnić kontynuowania nauki w klasie programowo niższej,
17. w dwóch kolejnych latach szkolnych nie otrzymał promocji do następnej klasy lub nie ukończył Szkoły,
18. został niedopuszczony do egzaminu klasyfikacyjnego z jednego lub więcej przedmiotów przez Radę Pedagogiczną,
19. nie złożył wniosku o egzamin klasyfikacyjny w ustalonym terminie,
20. nie zgłosił się na egzamin klasyfikacyjny bez usprawiedliwienia.

§92
Procedura postępowania przy skreśleniu z listy uczniów.
1. Podstawą wszczęcia postępowania jest informacja o zaistniałym zdarzeniu. Jeśli zdarzenie jest karalne z mocy prawa, Dyrektor Szkoły niezwłocznie powiadamia organ ścigania.
2. Dyrektor Szkoły, po otrzymaniu informacji i kwalifikacji danego czynu, zwołuje posiedzenie Rady Pedagogicznej.
3. Uczeń ma prawo wskazać swoich rzeczników obrony. Rzecznikami ucznia mogą być wychowawca klasy, pedagog szkolny. Uczeń może się również zwrócić o opinię do Samorządu Uczniowskiego.
4. Wychowawca ma obowiązek przedstawić Radzie Pedagogicznej pełną analizę postępowania ucznia jako członka społeczności szkolnej. Podczas przedstawiania analizy, wychowawca klasy zobowiązany jest zachować obiektywność. Wychowawca klasy informuje Radę Pedagogiczną o zastosowanych dotychczas środkach wychowawczych i dyscyplinujących, zastosowanych karach regulaminowych, rozmowach ostrzegawczych, ewentualnej pomocy psychologiczno-pedagogicznej itp.
5. Rada Pedagogiczna w głosowaniu tajnym, po wnikliwym wysłuchaniu stron, podejmuje uchwałę dotyczącą danej sprawy.
6. Rada Pedagogiczna powierza wykonanie uchwały Dyrektorowi Szkoły.
7. Dyrektor Szkoły informuje Samorząd Uczniowski o decyzji Rady Pedagogicznej celem uzyskania opinii. Brak opinii samorządu w terminie 5 dni od zawiadomienia nie wstrzymuje wykonania uchwały Rady Pedagogicznej.
8. W przypadku niepełnoletniego ucznia Dyrektor Szkoły kieruje sprawę do Kuratora Oświaty.
9. Jeżeli uczeń nie jest pełnoletni, decyzję o skreśleniu z listy uczniów odbierają i podpisują rodzice lub prawny opiekun.
10. W przypadku pełnoletniości ucznia, oprócz wręczenia decyzji uczniowi, do rodziców lub opiekuna prawnego kierowane jest pisemne powiadomienie listem poleconym.
11. Uczniowi przysługuje prawo do odwołania się od decyzji do organu wskazanego w pouczeniu zawartym w decyzji w terminie 14 dni od jej doręczenia.
12. W trakcie całego postępowania odwoławczego uczeń ma prawo uczęszczać na zajęcia do czasu otrzymania ostatecznej decyzji, chyba że decyzji tej nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Rygor natychmiastowej wykonalności obowiązuje w sytuacjach wynikających z art. 108 k.p.a.

§93
1. Ocenianie, klasyfikowanie i promowanie uczniów dokonywane jest w oparciu o aktualne rozporządzenie MEN w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych.
2. Ocenianiu podlegają osiągnięcia edukacyjne ucznia oraz jego zachowanie.
3. Szkoła posiada Wewnątrzszkolny system oceniania stanowiący integralną część Statutu (rozdział VII).

do góry    


Copyright © 2002-2024 ZSP nr 1 w Opocznie
WebMaster: gajewskaa1@wp.pl w razie błędów proszę o informacje